Otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej

czoloWisła – perła Beskidów – ma nową wizytówkę. To Centrum Edukacji Ekologicznej, które niedawno zostało otwarte. Miejsce, gdzie promowane będzie środowisko, powstało dzięki współpracy i dofinansowaniu władz województwa.

Ośrodek powstał przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym na Jonidle w Dolinie Nowej Osady. Teren poddany został gruntownej modernizacji. Inwestycja ruszyła w lutym 2019 roku i pochłonęła 10 mln zł. Środki na budowę i rozwój Centrum Edukacji Ekologicznej pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa. Wiosną br., otwarto ogrody CEE. Miejsce szybko stało się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Kwitnące kwiaty, zioła, byliny oraz krzewy są tutaj na wyciągnięcie ręki.

Atrakcja dla wszystkich

Odpoczywać można tutaj całymi rodzinami. Jest labirynt pnączy, staw z pomostem, korty tenisowe, trasa rolkowa, plac zabaw. Niedawno otwarto ośrodek, który ma pokazywać najmłodszym, jak zadbać o środowisko. Dowiemy się tutaj m.in. jakie korzyści płyną z segregacji śmieci, co daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Miejsce dodatkowo promuje i zachęca do zdrowego stylu życia.

Głównym miejscem w centrum jest sala ekspozycyjna, która przedstawia cztery pory roku. Dzięki multimedialnej aranżacji wiedza podawana jest w nowoczesnej formie. Elektroniczne prezentacje przedstawiają świat roślin i zwierząt występujący w Beskidach.

– Prezentacja sali ekspozycyjnej oraz ogrodów edukacyjnych, wraz z pracownikiem CEE, w ustalonych godzinach odbywać się będzie zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych. Również podczas weekendów. Oferta wydarzeń takich jak warsztaty, spotkania tematyczne, szkolenia oraz inne okazjonalne eventy skierowana będzie do wszystkich grup wiekowych i społecznych – informuje magistrat.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało dzięki staraniom władz miasta Wisła, przy współpracy i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach projektu pod nazwą „Budowa kompleksu edukacyjno-ekologicznego w Gminie Wisła”.

– Dzięki tej inwestycji w Wiśle nie tylko powstało nowe miejsce edukacyjne i rekreacyjne z pięknymi ogrodami, ale swoją nową siedzibę uzyskało też Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.