Ścieżka dendrologiczna

5Zapraszamy na spacer turystyczno-edukacyjnym szlakiem wyjątkowej kolekcji najoryginalniejszych i najszlachetniejszych gatunków drzew w Parku Śląskim.

Czterdzieści specjalnych tablic poglądowych umożliwia gościom parku poznanie ciekawych i rzadkich gatunków drzew. Ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim powstała dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

WYBRANE GATUNKI             

Kilometrowa ścieżka biegnie od budynku dyrekcji parku, przez mokrą łąkę, ogród japoński, aż do przedpola Rosarium. Głównym jej wytyczenia było stworzenie gościom parku (szczególnie młodzieży) bezpośredniej możliwości poznania z bliska wspaniałych okazów szlachetnych drzew. Stworzeniu ścieżki przyświecała także idea promocji podziwu i szacunku dla przyrody oraz zwrócenia uwagi na występującą w parku bioróżnorodność i bogactwo flory. W pobliżu drzew umieszczono tablice informacyjne zawierające szczegółowe opisy danego gatunku, jego nazwę łacińską oraz mapę z obszarem występowania.

Do najciekawszych drzew w tej kolekcji należą: metasekwoja chińska, ambrowiec amerykański, magnolia parasolowata, cis, limba, kosówka, grójecznik, tulipanowiec oraz miłorząb dwuklapowy.

Ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno gości indywidualnych jak i grup zorganizowanych, głównie szkolnych wycieczek. Niektóre spośród drzew liczą sobie 50 lat a ich układ wzdłuż ścieżki podkreśla gatunkowe i geograficzne zróżnicowanie całej kolekcji. Na wnikliwe zapoznanie się z treścią tablic informacyjnych oraz wszystkimi drzewami eksponowanymi wzdłuż ścieżki trzeba poświęcić ok. dwóch godzin.