O parku


4Park Śląski jest największym parkiem miejskim w Polsce i jednym z największych w Europie. To 535-hektarowy kompleks, na którym oprócz terenów zielonych, znajduje się szereg instytucji będących wizytówkami edukacyjnymi i rekreacyjnymi całego województwa śląskiego. Powierzchnia Parku jest prawie dwukrotnie większa niż najbardziej znanego parku miejskiego na świecie – nowojorskiego Central Park (340 ha), a na jego terenie znajdują się znane w całej Polsce obiekty – Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie czy Stadion Śląski.

Park położony jest w centrum 2-milionowej aglomeracji śląskiej, czyli zgromadzenia miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym. Od ponad 60 lat (decyzja o utworzeniu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku zapadła w 1950 roku) nazywany jest „Zielonymi Płucami Śląska". To określenie przylgnęło do Parku Śląskiego nie bez przyczyny – dla zanieczyszczonego powietrza silnie uprzemysłowionego regionu, park był od początku naturalnym, ekologicznym „filtrem".

Co roku Park Śląski jest odwiedzany przez ponad 3 mln osób znajdujących w nim miejsce do rekreacji, aktywności fizycznej, edukacji czy rekreacji. Teren parku (za wyjątkiem części atrakcji) jest otwarty, a wstęp do niego bezpłatny. To sprawia, że jest jednym z głównych miejsc wypoczynku mieszkańców aglomeracji. Na ternie Parku Śląskiego można korzystać z wielu atrakcji. Tą najnowszą jest kolejka linowa „Elka", która została uruchomiona w zeszłym roku dzięki wsparciu z funduszy unijnych. „Elka" jest jedyną w kraju kolejką, która jeździ w systemie mieszanym. Na ponad 2-kilometrowym odcinku kursuje 15 gondol i 30 kanap. Wśród innych atrakcji są m.in. letnie kąpielisko, place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżki biegowe. W tym roku zostanie natomiast uruchomiona kolejka wąskotorowa.