Postaw na odnawialną energię

energia podwal„50 kW na start” to program realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, który polega na wsparciu przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. Można starać się o dotację na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. 2 listopada ruszyła druga tura tej akcji.

Trzeba zaznaczyć, jest to pierwszy taki projekt w WFOŚiGW w Katowicach skierowany bezpośrednio do sektora MŚP.

– Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową takiej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Uznaliśmy więc, że warto więc wyjść im naprzeciw i poszerzyliśmy naszą ofertę skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 10 mln zł, z czego 1 mln to dotacje – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Możliwe jest uzyskanie nawet 100 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych, w tym w formie pożyczki w wysokości 90 proc. udzielonego dofinasowania oprocentowanej 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym, oraz w formie dotacji do 10 proc. udzielonego dofinansowania.

Warunkiem udzielenia przez Fundusz dofinansowania w formie dotacji jest skorzystanie z dofinansowania w formie pożyczki w ramach programu.