Poznaj naturę Parku Śląskiego

foto akademiaAkademia Bioróżnorodności to projekt Fundacji Park Śląski, realizowany od 2014 roku. Wtedy właśnie ruszyła jego pierwsza edycja. Jest to szczególne przedsięwzięcie, do którego zaproszone są grupy dzieci i młodzieży z całego regionu.

Fundacja Park Śląski postarała się o stworzenie miejsca, gdzie młodzi ludzie mają możliwość poznania przyrody w sposób przystępny i aktywny. Uczestnicy zajęć mają okazję między innymi poznać sposoby obserwacji przyrody i tropów zwierząt, podglądać życie parkowych ptaków i jednocześnie słuchać ornitologicznych ciekawostek.

Podczas warsztatów zielarskich, uczestnicy poznają alternatywę dla chemicznych detergentów, czyli naturalne środki czyszczące i kosmetyki. Zaznajomią się z tajemnicami życia parkowych stawów. Oczywiście to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach Akademii Bioróżnorodności. Dzieci, które do tej pory miały okazję uczestniczyć w warsztatach, wyrażają zadowolenie z zajęć przeprowadzonych w terenie i chęć powrotu na kolejne.

Fundacja Park Śląski w ramach projektu organizuje również EkoSpotkania na terenie Parku Śląskiego. Jest to cykl otwartych seminariów ze specjalistami różnych dziedzin przyrodniczych i ekologii. Podsumowaniem tegorocznej edycji projektu będzie konferencja naukowa z okazji 70. urodzin Parku Śląskiego. Wezmą w niej udział naukowcy, działacze społeczni, gospodarze parku oraz przedstawiciele WFOŚ. Wszystkie akcje prowadzone w ramach projektu mają na celu propagowanie działań proekologicznych i poszanowania dla przyrody. Akademia Bioróżnorodności miała szansę zaistnieć dzięki współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Naszą ofertę kierujemy głównie do dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny aglomeracji śląskiej i dokładamy wszelkich starań, aby podczas warsztatów mogły w aktywny sposób poznawać faunę i florę Parku Śląskiego, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z obecnym stanem epidemii. Zajęcia są wyjątkową okazją, by przekonać się, jak wielkie bogactwo skrywa natura obecna tak blisko nas – mówi Robert Kłosowski, prezes Fundacji Park Śląski.

 

Wszystkie zainteresowane grupy dzieci i młodzieży zachęcamy do zapisów na zajęcia. Wiadomości można kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jakie warsztaty i zajęcia prowadzi Fundacja Park Śląski?

• warsztaty przyrodnicze, ornitologiczne, ogrodnicze, dendrologiczne,

• warsztaty z mikroskopami i sprzętem laboratoryjnym,

• zajęcia pod nazwą „Zjawiska fizyczne w przyrodzie",

• warsztaty z robotyki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii,

• opracowywanie materiałów edukacyjnych i wystaw o bioróżnorodności w Parku Śląskim,

• organizowanie obchodów świąt ekologicznych a w ich ramach warsztatów ekologicznych, pogadanek, wykładów, prelekcji prowadzonych przez naukowców, autorów filmów i książek przyrodniczych, studentów,

• zbudowanie stałego zespołu naukowców-ekologów i edukatorów oraz organizacji ekologicznych realizujących edukację ekologiczną w Parku Śląskim,

• organizowanie konferencji naukowych.