Królowa kwiatów w rozkwicie

Rosarium glownePrzełom czerwca i lipca to najlepszy okres, w którym warto wybrać się do Rosarium w Parku Śląskim. To właśnie teraz krzewy róż są w rozkwicie. W tym miejscu, na przestrzeni ponad 5 hektarów znajduje się 35 tysięcy krzewów w około 300 odmianach.

Rosarium jest jednym z najpiękniejszych zakątków Parku Śląskiego. To jeden z największych w Europie i największy w Polsce ogród różany. Oryginalna jest metoda nasadzenia tych kwiatów. Na układ ten składają się „plastry miodu" z 374 komórek o powierzchni 7,5 m2 każda. Pozostałe rabaty różane są w kształcie dużych soczewek o powierzchni od 75 do ponad 500 m2. Z kolei prostokątne i kwadratowe rabaty zajmują powierzchnię około 1500 m2. Intensywny zapach unoszący się w powietrzu i mnogość barw gwarantują, że każdy zwiedzający poczuje się tutaj wspaniale, relaks jest zagwarantowany.

Choć róże w sposób naturalny tu dominują, podkreślić należy, że w Rosarium jest znacznie więcej odmian roślin. Różom towarzyszą m.in. świerki serbskie, świerki kłujące oraz jodły jednobarwne osłaniające obiekt przed wiatrem. Zieleń wzbogacona jest o wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak krokusy i szafirki oraz żywopłoty z cisów, ligustrów, żywotników. To wszystko sprawia, że Rosarium stało się ulubionym miejscem wypoczynku dla wielu pokoleń mieszkańców okolicznych miast. To właśnie tu swoje miejsce odnaleźli miłośnicy przyrody i ogrodnictwa.

Pomysł utworzenia na terenie parku kolekcji około 30 tysięcy krzewów róż, zgłosiło w roku 1964 Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt Rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta Parku Śląskiego. Współtworzyli go Edward Bartman i Stanisław Rutkowski. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku, rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968, równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż.

Na powierzchni 14 hektarów posadzono wówczas 360 odmian róż. Wśród nich były też najlepsze, m.in. Kordes i Poulsen. Przywożono je ciężarówkami od hodowców z Niemiec, Belgii i Holandii. Z tego ostatniego kraju przyjechała też odmiana miniaturowa róż, wielkości paznokcia.

Poza odmianami wielkokwiatowymi, kwitnącymi przez cały sezon, w Rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące), obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe) obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwiatowe piramidy, a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem" dla różnokolorowych kwiatów, są strzyżone żywopłoty, utworzone z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) oraz liściastych (Berberis, Ligustrum).

Dopełnieniem Rosarium jest woda, która nadaje mikroklimat temu miejscu, gromadzi roślinność środowiska wodnego wokół stawu od strony al. Żyrafy, czy kwitnące na lustrze wody stawu i oczek wodnych grzybienie białe. Dodatkowym atutem zbiorników jest możliwość obserwacji rozrodu i życia płazów, ryb i ptaków. Owady żyjące w wodzie, jak również wśród roślin, stanowią pokarm dla ptaków i pozwalają uważnym obserwatorom podpatrzeć walkę biologiczną zjadających mszyce biedronek czy żywiących się przędziorkami złotooków. Mazurki, wróble oraz sikorki również pomagają ograniczyć inwazję nielubianych przez róże owadów. Pszczoły, trzmiele i motyle to niektóre z owadów, które czerpią pożytek z różanej stołówki, nie szkodząc przy tym roślinom. Różany ogród, pomimo ogrodzenia, często odwiedzany jest przez ssaki: zające to stali mieszkańcy, ale i gościnnie, zwłaszcza w okresie jesiennowiosennym, widok sarny, a nawet dzika nie jest niczym niezwykłym. Lisy, jeże i kuny leśne swoją aktywność rozpoczynają po zamknięciu bram Rosarium.

Ciekawostką Rosarium jest też ławka, na której zasiadają Karolinka i Karlik, para bohaterów jednej z najpopularniejszych śląskich pieśni ludowych. W latach 2005–2007 przeprowadzono lifting Rosarium. Wymieniono ziemię i część krzewów. Zainstalowano też system nawadniający komórki, co bardzo usprawniło podlewanie ich latem.

W katalogu wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż chorzowskie Rosarium zostało umieszczone wśród 35 najpiękniejszych ogrodów różanych świata.


wfo