Znów ruszamy w teren

zdjęcie dzięciołnewWśród parkowych drzew, krzewów, jezior, sadzawek, ogrodów będzie można sprawdzić swoje umiejętności w grach planszowych, ćwiczyć lub poznać arkana przyrodniczej fotografii. Fundacja Park Śląski, zachowując zasady bezpieczeństwa, odmraża swoje zajęcia i proponuje nowe – o charakterze terapeutycznym.

Przed czasem izolacji spowodowanej ochroną przed koronawirusem w Fundacji tętniło życie: były języki obce, warsztaty IT, fitness, joga śmiechu, taniec brzucha, nordic walking, rękodzieło, brydż... Wkrótce miały ruszyć zajęcia przyrodnicze i ekologiczne dla dzieci, ale nie ruszyły, a zajęcia dla seniorów zostały zawieszone. W czasie powszechnego wezwania #zostanwdomu w Fundacji działał Telefon Wsparcia dla Seniorów (zamkniętych w domach, potrzebujących rozmowy, a często także pomocy), trwała akcja w sieci #FundacjazTobąwDomu (m.in. filmy, zdjęcia, koncerty, spektakle tworzone przez fundacyjnych edukatorów, przyjaciół) i prace nad nowymi projektami.

Prócz popularyzacji roślin i zwierząt Parku Śląskiego, upowszechniania idei ochrony przyrody, pojawił się cel dodatkowy: wykorzystać terapeutyczne walory parkowej przestrzeni. Angielscy i szwedzcy naukowcy odkryli, że osoby, które biegają wśród zieleni, są mniej zdenerwowane i depresyjne, a bardziej odprężone niż ci, którzy ćwiczą na siłowaniach. Spacerując po lasach i parkach, poprawiamy działanie układu odpornościowego, regulujemy tętno, ciśnienie krwi, obniżamy poziom hormonu stresu, co korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy.

W Parku Śląskim znajduje się wiele gatunków roślin, które w okresie kwitnienia warto uwiecznić. Podobnie jest ze zwierzętami. Edukatorzy z Fundacji Park Śląski podpowiedzą, jak fotografować przyrodę, ale przede wszystkim, jakie okazy sfotografowano, co warto o nich wiedzieć, co wnoszą do naszego ekosystemu, jak dbać o różne gatunki. Warsztaty prowadzone będą dla młodzieży i osób dorosłych.

Dlaczego koniecznie warsztaty fotografii Fundacja chce robić w terenie, skoro można zdjęcia pokazywać na ekranie? Według „Strategii Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030" wiedza o przyrodzie naszego województwa czerpana jest z radia, telewizji, książek, czasopism, Internetu. Z kolei edukacja ekologiczna dzieci to – zdaniem edukatorów Fundacji – jeden z najlepszych sposobów ratowania przyrody. Warsztaty pomogą uświadomić dzieciom, jakie tajemnice kryją się pod powierzchnią zbiorników wodnych w Parku Śląskim oraz poćwiczyć zasady... zdrowej rywalizacji.

W ramach pierwszych warsztatów w terenie, dzieci – po uprzednim przeszkoleniu – samodzielnie pobiorą próby z wody, a następnie – przy pomocy edukatora – dokonają ich analizy. Dowiedzą się, jakie wodne organizmy można znaleźć w Parku Śląskim, poznają różne ciekawostki na ich temat. Drugie warsztaty mają charakter edukacyjno-rozrywkowy. Dzieci zagrają w nietypową planszówkę, która pozwoli rozwinąć ich kreatywność, usystematyzować nabytą wiedzę, a także pogłębi zasady fair play oraz zdrowej rywalizacji. Na parkowe trasy wrócili już uczestnicy Akademii Aktywnego Seniora. Co wtorek z kijkami do nordic walkingu przemierzają ciekawe przyrodniczo miejsca w Parku Śląskim. Przypominamy, że nordic walking zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym ból w okolicy szyi i obręczy barkowej.

Marsz z kijkami zwiększa ruchomość kręgosłupa, angażuje niemal 90% wszystkich mięśni, nie obciążając stawów kończyn dolnych, a nawet redukując ich obciążenie nadmierną masą ciała. Instrukcji, jak maszerować, by czerpać najwięcej korzyści, udzielają wolontariusze Fundacji.


wfo