Zeszyty z wodnymi stworami

czlowiekdlaprzyrodyFundacja Park Śląski, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wydała nowe zeszyty edukacyjne. Można w nich znaleźć informację o wodnych stworach, ciekawostkach zielarskich i fotografowaniu przyrody.

Fundacja wydała już kilkanaście zeszytów. Ich tematyka jest ściśle związana z tym, co dzieje się podczas zajęć edukacyjnych, które odbywają się w siedzibie organizacji, przy alei Gwiazd.

– Dziecko, które wychodzi z naszych zajęć, jest zazwyczaj zafascynowane poruszanym zagadnieniem. Książeczka ma pomóc w utrwaleniu, zapamiętaniu, ale też poszerzeniu zdobytej wiedzy – podkreśla Anna Poraj, która przygotowywała wydawnictwa. – Autorzy wykonali tę pracę społecznie. Dzięki ich eksperckiej wiedzy, powstały publikacje, które w przystępny sposób przekazują praktyczne informacje – dodaje.

Pierwsza z wydanych pozycji opowiada o wodnych stworach i nawiązuje do warsztatów hydrobiologicznych. Jej autorką jest doktorantka Uniwersytetu Śląskiego Klaudia Cebulska. Zeszyt traktuje głównie o organizmach, które można spotkać w Parku Śląskim. Druga książeczka, „Ciekawostki zielarskie", jest uzupełnieniem warsztatów zielarskich, które prowadzi Katarzyna Hońska-Guzik. Trzecia pozycja, dotyczy z kolei fotografowania przyrody.

– Potrzeba jej powstania wyniknęła z „Eko-spotkań". Zawsze robiliśmy je po to, aby zachęcić ludzi do fotografowania przyrody – tłumaczy Poraj. – Uczestnicy często pytają, jak to właściwie robić. Dlatego nasz fundacyjny fotograf przyrody Barbara Bacler-Żbikowska napisała mały poradnik dla początkujących.

„Ciekawostki zielarskie" i „Wodne stwory" są skierowane głównie do dzieci, natomiast „Mały poradnik początkującego fotografa przyrody" bardziej przyda się dorosłym. Wszystkie zeszyty są nieodpłatnie wręczane uczestnikom zajęć, warsztatów i konkursów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tymi publikacjami, warto napisać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

wfo