Wojna ze smogiem trwa!

11 czolowkaWalka o czyste powietrze w regionie trwa. Jednym z kolejnych kroków w tym starciu, są szkolenia dla strażników gminnych, które organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z Komendą Straży Miejskiej w Katowicach.

Najważniejsza jest świadomość zagrożeń, jakie zanieczyszczone powietrze niesie dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego cały czas prowadzona jest kampania „Mogę! #Zatrzymać SMOG". Obejmuje całe województwo, a jej charakter jest w pełni pozytywny i motywujący do działania. Główny element hasła stanowi zawołanie „Mogę!", które jest charakterystycznym motywem, jasno wskazując na fakt, że każdy z mieszkańców województwa jest w stanie przyczynić się do zmian na lepsze. Przygotowano z tej okazji zestaw porad, stanowiących kompendium wiedzy i profesjonalnych informacji na temat źródeł problemu i potencjalnych rozwiązań. Tłumaczą m.in., jak zachować się w trakcie alarmu smogowego, dostarczają informacji związanych z wymianą pieca na kocioł klasy 5 lub inne ekologiczne źródła ogrzewania. Wszystkie informacje dotyczące kampanii, znajdą się na stronie: www.powietrze.slaskie.pl.

Do walki ze smogiem przygotowują się także strażnicy gminni i miejscy. Już 1 grudnia reprezentanci tych służb z terenu całego województwa śląskiego uczestniczyć będą w szkoleniu możliwych do podjęcia procedur prawnych podczas kontroli antysmogowych. Dowiedzą się m.in. jak prawidłowo sporządzić protokół pokontrolny, jak powinna przebiegać sama kontrola. Szkolenie jest pokłosiem wcześniejszej ankiety, w której sami strażnicy gminni akcentowali konieczność poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie. Przypomnijmy również, że we wrześniu zorganizowano konferencję regionalną dla pracowników merytorycznych gmin i strażników gminnych „Realizacja Programu ochrony powietrza oraz uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego", w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze".

Kolejnym etapem były dwudniowe warsztaty (26-27.09) zorganizowane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, podczas których urzędnicy i strażnicy gminni, mogli naocznie sprawdzić, jak wygląda węgiel przeznaczony do palenia w domowych kotłach, a jak wygląda ten zabroniony uchwałą antysmogową. Mieli też okazję do zapoznania się z technikami sprawdzania wilgotności poszczególnych materiałów palnych tak, by prowadzone później przez nich kontrole były faktycznie efektywne i wpływały na jakość powietrza, jakim oddychamy. Wszystko po to, by wraz z mieszkańcami, władze lokalne miały pełną wiedzę na temat skutecznego działania dla poprawy jakości powietrza.

wfo