CHCESZ ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM? Wymień stary piec!

180826LEG002Są pieniądze na walkę ze smogiem na Śląsku. To szansa dla wszystkich, którzy wciąż korzystają z tradycyjnych pieców węglowych. Wystarczy złożyć wniosek, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę starego paleniska na ekologiczne.

Pył, który emitują piece węglowe jest bardzo groźny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego.

PM10 – bo o nim mowa - to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Według szacunków, w naszym kraju 52 procent smogu bierze się z niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach. Niechlubny rekord należy do Rybnika – w styczniu 2017 roku zanieczyszczenie powietrza wyniosło 3126 procent normy!

Uruchomiony we wrześniu 2018 roku, rządowy program „Czyste powietrze" ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają wskutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie – dotacje i pożyczki, na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, czy przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.

Każdy, kto chce wymienić piec i instalację centralnego ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, planuje ocieplić dom, wymianę okien, drzwi albo montaż baterii słonecznych lub pompy ciepła, może liczyć na dofinansowanie. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi w tej chwili 53 tys. zł. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą tę kwotę, dodatkowe środki można uzyskać w formie pożyczki. Dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze" zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Co ważne, zasady są podobne jak w przypadku programu 500 plus. W Województwie Śląskim do programu „Czyste Powietrze" przystąpiło do tej pory 31 gmin.

Inwestycje dofinansowane z programu „Czyste powietrze" zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 procent.

TU UZYSKASZ INFORMACJE

Katowice, ul. Wita Stwosza 2 (punkt czynny w poniedziałki od 7.30 do 17.00, od wtorku do piątku od 7.30 do 14.30)

Bielsko - Biała, ul. Legionów 57 (punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00)

Częstochowa, ul. Jana III Sobieskiego 7 (punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00)

Infolinia - 32 60 32 252 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

DOFINANSOWANIE OBEJMUJE

• wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,

• docieplenie przegród budynku,

• wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,

• instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),

• montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

wfo