Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli eko-wolontariat

IMG 3645Dzięki współpracy Fundacji Park Śląski z firmą PwC Service Delivery Center, w parku pojawiło się kilkadziesiąt schronień dla zwierząt go zamieszkujących. Załoga Center w Katowicach, w ramach działań z obszaru wolontariatu pracowniczego, zajęła się też pielęgnacją ogrodu bylinowego i sadzeniem nowych roślin.

Obszar społecznej odpowiedzialności biznesu w PwC Service Delivery Center, w ramach jednego ze swoich działań, skupia się na dbaniu o zasoby naturalne.

– Chcąc wspierać działania lokalne w ramach wolontariatu pracowniczego, postanowiliśmy skoncentrować nasze siły na pomocy Fundacji Park Śląski – tłumaczy Katarzyna Smuda, koordynator ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w PwC Service Delivery Center.

Pracownicy Center przygotowali około czterdziestu domków i budek. Te pierwsze rozstawiono w leśnej części parku, czyli w miejscach, gdzie wydmuchiwane są liście, a przez to jeże nie są w stanie przygotować sobie miejsca na zimową hibernację. Budki rozwieszono na drzewach, wzdłuż alejek spacerowych. Cała akcja poprzedzona była zajęciami przyrodniczymi, które prowadzili pracownicy parku.

– W takim miejscu jeż, wiewiórka, ptak lub nawet nietoperz, jest w stanie schować się przed drapieżnikami – wyjaśnia Anna Poraj z Parku Śląskiego. – Zimą spaceruje tutaj sporo lisów, dzików i psów. Zobaczymy, jak sprawdzi się takie rozwiązanie, bo do tej pory go nie stosowaliśmy – dodaje.

– Działania rozpoczęliśmy od pielęgnacji ogrodu bylinowego, w tej chwili rozlokowaliśmy domki i budki dla zwierząt, ale to z pewnością nie koniec naszej współpracy. Organizując takie akcje, zakładamy że uda nam się zwiększyć świadomość na temat ochrony zwierząt i przyrody wśród naszych pracowników, skupiając ich uwagę na najbliższym otoczeniu – mówi Katarzyna Smuda.

Fundacja Park Śląski jest żywo zainteresowana pozyskiwaniem właśnie takich partnerów, jak PwC Service Delivery Center.

– To budowanie współodpowiedzialności za przyrodę i faunę parku – tłumaczy Anna Poraj. – Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować i rozwijać współpracę z PwC Service Delivery Center. Liczymy też, że inne podmioty i firmy, zechcą właśnie w ten sposób działać w parku – mówi.

wfo