Domki zapylaczy już stoją

20190425 125348Seniorzy z Parkowej Akademii Wolontariatu, z okazji Dnia Ziemi, rozmieścili na terenie Parku Śląskiego dziesięć domków dla zapylaczy. Dzięki nim, pracowite owady, które zapylają parkowe kwiaty, będą miały gdzie się schować.

Domki dla zapylaczy powstały dzięki współpracy Fundacji Park Śląski z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego, którzy realizują projekt „Nie żądlę – zapylam". To właśnie oni, w ramach wspomnianego projektu, zorganizowali konkurs „Najlepszy domek dla dzikich zapylaczy". Wzięły w nim udział dzieci z Bytomia i Sosnowca. Kolejne budki dostarczyli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 18 z katowickiego Dębu.

– Wiosna jest najlepszym okresem budowy siedlisk dla zapylaczy. Część budek jest jeszcze w naszych magazynach. Czekamy bowiem na to, aby kolejne tereny były gotowe do ich postawienia – tłumaczy Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. Na razie rozmieściliśmy je przy budynku dyrekcji, w Rosarium, przy Ogrodzie Bylinowym i w Cichym Zakątku. Budki są oznaczone. Mamy nadzieję, że goście parku będą je szanować, nie niszczyć.

Dzięki domkom, zapylacze będą miały gdzie się schować. Normalnie kryją się na przykład w korze drzew, natomiast w centralnej części parku, naturalnych kryjówek jest mniej. – Dotychczas w parku mieliśmy tylko jedną budkę, postawioną przez Greenpeace. Jednak jest już zniszczona i wymaga wymiany – wyjaśnia Poraj. – Od wielu lat, zarówno nasza fundacja, jak i Uniwersytet Śląski oraz skansen, prowadzą edukację na ten temat. Teraz będzie można przeprowadzać zajęcia w terenie – dodaje.

Kampania edukacyjna „Nie żądlę – zapylam" to wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, adresowanych do władz samorządowych, dzieci i młodzieży szkolnej, a także dorosłych mieszkańców województwa śląskiego. Projekt prowadzony jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z zespołem naukowców Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego. Przedsięwzięcie współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

wfo