Park zimy się nie boi

IMG 20190205_132651Park Śląski jest piękny o każdej porze roku. W zimowej scenerii ma również niepowtarzalny urok. Służby zajmujące się jego utrzymaniem, dokładają wszelkich starań, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny oraz główne drogi. Tak, aby odwiedzający w tym okresie, mogli spokojnie podziwiać parkową florę i faunę.

Odśnieżanie i utrzymanie parkowych alejek i ciągów pieszo-rowerowych odbywa się w tzw. standardzie parkowym.

– Ekologicznie i w miarę potrzeb. Racjonalnie – tłumaczy Piotr Czerwiński, kierownik ds. zieleni i remontów w Parku Śląskim. – Staramy się nie wykorzystywać w tym okresie ani soli, ani piasku. Robimy to tylko w przypadku zajścia takiej konieczności, czyli w sytuacjach, w których śliska nawierzchnia jest dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych gości. Najczęściej sypiemy je na skrzyżowaniach i podjazdach. Nigdy nie używamy natomiast środków chemicznych – dodaje.

W Parku Śląskim odśnieżane są głównie aleje, którymi spaceruje najwięcej osób i którymi przejeżdża najwięcej samochodów. Pług usuwa z nich zarówno śnieg, jak i błoto pośniegowe.

– Ręcznie odśnieżamy też parkingi i miejsca, do których traktor lub ciężarówka nie ma szans dojechać – wyjaśnia Czerwiński.

Niemal w każdej części parku można podziwiać wspaniałą, otuloną w białym puchu roślinność. Parkowi ogrodnicy czuwają, aby m.in. krzewy i młode drzewa nie zarwały się pod ciężarem mokrego śniegu.

– Również o tej porze roku w parku można obserwować ciekawą florę. Mam tu na myśli szczególnie rośliny zimozielone – wyjaśnia Łukasz Drozd, specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z takich opadów, bo śnieg jest doskonałym izolatorem i chroni rośliny przed wymrożeniem. Poza odciążaniem roślin, zajmujemy się też zbieraniem posuszu oraz cięciami pielęgnacyjnymi kwiatów i mniejszych drzew.

Co zaskakujące, w parku widać też pierwsze oznaki... wiosny.

– Przy budynku dyrekcji zaczęła dość intensywnie pylić olcha czarna. A to jeden z jej zwiastunów – przyznaje Drozd. – Zima to również świetny czas na obserwowanie parkowych ptaków. Wiosną, latem i jesienią one zazwyczaj chowają się w parkowej zieleni. Teraz widać je doskonale. Zwłaszcza, gdy szukają pożywienia. Podobnie zresztą jak wiewiórki. Ostatnio widać też coraz więcej efektów „działalności" dzików. Również na głównych alejach – dodaje.

wfo