Nietypowa walka ze smogiem

14 czolowka_1Na razie walkę ze smogiem przegrywamy. O tym przynajmniej świadczą dane. Niestety, wśród tych z całego świata, znowu zdecydowanie za wysoko w zestawieniu zobaczymy polskie miasta. Rząd też jakby przestał udawać, że smog to jedynie wyimaginowane zagrożenie. Ministerstwa same policzyły i wyszło im, że tylko w 2016 r. przez zanieczyszczenie powietrza zmarło 19 tys. Polaków. Jeżeli zaś chodzi o finansową stronę tego medalu, wiąże się to z wydatkiem ok. 30 mld zł.

Przypomnijmy, że już ponad dwa lata temu Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjmuje antysmogową uchwałę. Potem są m.in. szkolenia strażników gminnych, czy działania edukacyjne. Trudno się dziwić, że Samorząd Województwa tak bardzo się nad tym pochyla. I sięga po kolejne mechanizmy, dzięki którym w regionie mamy oddychać czystym powietrzem.

I tak na ulicach trzech śląskich miast: Rybnika, Sosnowca i Tychów, mieszkańcy wypatrywać mogli mobilnych kontenerów kojarzonych głównie z wakacyjnymi wydarzeniami kulturalnymi. W jednym z nich mieściło się antysmogowe centrum edukacji, w którym dyżurowali eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze, strażnicy miejscy. Mieszkańcy otrzymali tam wszystkie potrzebne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza, karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza i wiele innych. W ramach akcji rozdawano także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów stanął spirobus, gdzie można było bezpłatnie zbadać płuca.

– Skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Działania, jakie podejmujemy, mają pobudzać do refleksji, jaki wpływ mamy na jakość powierza. Musimy uświadomić sobie, że to także my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i w dużej mierze od nas zależy stan środowiska – przekonuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Po torach w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie kursował już specjalny tramwaj. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, każdy pasażer otrzymał pakiet informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją. To ważny element edukacyjny, który ma uwrażliwić społeczeństwo na tematykę antysmogową.

Okazuje się, że pomocna w walce ze smogiem może okazać się także najnowsza technologia. Tak dzieje się dzięki podpisaniu umowy między Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską a Polskim Funduszem Rozwoju.

Porozumienie otwiera możliwość przetestowania bezzałogowców w praktyce – w walce o czyste powietrze. Drony pojawią się tym samym między innymi. w Będzinie, Bytomiu, Gliwicach, czy Sosnowcu. Przetestowane tutaj rozwiązania, w przyszłości mogłyby być wykorzystywane nie tylko w Polsce.

Przy okazji kolejny raz zwrócono uwagę na potrzebę pojawienia się nowych regulacji. Obecne nie pozwalają na lot bezzałogowca poza wzrokiem operatora. Zmiana przepisów pozwalałaby na programowanie codziennie automatycznych lotów, w żadnym stopniu nie zagrażających mieszkańcom. To wyzwanie nie tylko dla Polski, ale całej Unii.

wfo