Owady mają nowe domy

180921RAF001510Dziesięć domków dla zapylaczy już wkrótce stanie na terenie Parku Śląskiego. To efekt współpracy Fundacji Park Śląski z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego, którzy realizują kampanię „Nie żądlę – zapylam".

Na terenie całego parku mieliśmy do tej pory jeden taki domek. Zważywszy na ogromny teren, jaki mamy do dyspozycji, to zdecydowanie za mało – uważa Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – Już wkrótce nowe domki staną w Rosarium i w Ogrodzie Bylinowym oraz przy największych kwietnikach. Na pewno będziemy je pokazywać uczestnikom naszych zajęć przyrodniczych – zapewnia.

Domki udało się pozyskać, dzięki organizacji konkursu „Najlepszy domek dla dzikich zapylaczy". Przeprowadzono go w ramach kampanii „Nie żądlę – zapylam". Udział mogły w nim wziąć szkoły z całego województwa.

– Dzieci podczas budowania tych domków uczyły się, jak stworzyć najlepsze warunki dla zapylaczy, z czego i jak je wykonać, gdzie je postawić i jak właściwe chronić przed pasożytami – tłumaczy doktor habilitowana, Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego, która koordynuje całą kampanię. – Najistotniejszy jest oczywiście walor edukacyjny, ale możliwe, że jakiś zagubiony osobnik właśnie w którymś z tych domków się odnajdzie i stworzy nową populację – dodaje.

W konkursie wygrała Szkoła Podstawowa numer 5 z Bytomia, która stworzyła ogromny domek. Pracowali przy nim zarówno uczniowie, jak i rodzice, a jego wykonanie zostało połączone z warsztatami na temat pszczół oraz z wizytą w pasiece.

– Ten akurat domek chcemy postawić tuż przy budynku dyrekcji parku – mówi Poraj.

„Nie żądlę – zapylam" to kampania edukacyjna poświęcona roli dzikich i udomowionych owadów zapylających w ekosystemie. Celem projektu jest zapoznanie społeczeństwa z zagadnieniem usług ekosystemowych oraz kształtowanie zachowania proekologicznego.

Kampania edukacyjna „Nie żądlę – zapylam" to wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, adresowanych do władz samorządowych, dzieci i młodzieży szkolnej, a także dorosłych mieszkańców województwa śląskiego.

Projekt prowadzony jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego wraz z zespołem naukowców Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego. Projekt współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

wfo