Eko-pracownia z Kopernikiem

IMG 0367Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w naszym województwie powstanie prawie siedemdziesiąt nowych „Zielonych pracowni". Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na ich utworzenie, odbyło się w Ośrodku Harcerskim w parku śląskim.

Przedmiotem konkursu było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Na konkurs wpłynęło 127 wniosków od organów prowadzących placówki oświatowe w województwie śląskim, z czego aż 68 otrzymało dofinansowanie do łącznej kwoty 1 994 008,12 zł.

– Nasza pracownia będzie ściśle związana z Mikołajem Kopernikiem – patronem szkoły – podkreśla Anna Adamczyk, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie. – Będzie miała fizyczno-chemiczny charakter. To będzie takie małe planetarium, w którym uczniowie będą poznawać Układ Słoneczny, dowiedzą się też więcej o skałach magmowych i ochronie gleby. Realizacja pracowni potrwa kilka miesięcy.

Przy ocenie wniosków uwzględniono przede wszystkim różnorodność pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia pracowni, dostosowaną do grup wiekowych uczniów. Istotnym kryterium wyboru był także pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięto również dostosowanie i wykorzystanie pracowni przez jak największą liczbę uczniów.

– To dla nas bardzo ważny projekt. Łączy ze sobą edukację ekologiczną i inwestycję, ale też pobudza kreatywność. To bardzo ważne – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW. – Zachęcamy i skłaniamy szkoły i młodzież by aktywnie myśleli o tym, jak wygląda pracownia, w której chcą się uczyć. Wsparcie placówek oświatowych i tworzenie w nich nowoczesnych, ale i przyjaznych warunków nauczania jest bardzo ważne.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas pikniku edukacyjnego „Moc Zielonych Atrakcji", którą przygotowano w Ośrodku Harcerskim. W jej trakcie różne organizacje ekologiczne oraz inne jednostki przygotowały mnóstwo przyrodniczych atrakcji. Wśród prezentujących były Fundacja Park Śląski, chorzowski skansen oraz Planetarium Śląskie. Ogromną atrakcją była bomba nasionowa, którą przygotowało Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Swoje stoiska miały też m.in. Krajowa Administracja Skarbowa oraz Lasy Państwowe. Na scenie wystąpiły zespoły „Słoneczni" i „Na szlaku".

– To, czego dzieci się uczą w szkołach, jest niesłychanie ważne. Jednak jako harcerze, chcemy im pokazywać, że ta wiedza rzeczywiście ma zastosowanie w praktyce. Nauka poprzez działanie ma niesłychane atuty – podkreśla Anna Peterko, komendant Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.

wfo