Witold Szwedkowski z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej (nr 15): Matt James – pasja bez ograniczeń

SzwedkowskiNAPROMNasz dzisiejszy bohater przygodę z ogrodnictwem zaczął od gruntownej edukacji. Zdobył formalne wykształcenie ogrodnicze w Writtle College, w angielskim Hrabstwie Essex i szybko przeszedł do nauki praktycznej. Zanim odkrył ogrodnictwo miejskie, swoim doświadczeniem ogarnął branżę od szczegółu do ogółu – pracował przy produkcji materiału szkółkarskiego i przy kształtowaniu krajobrazu, po prostu, z łopatą i grabiami.

Tak przygotowany, z powodzeniem pomógł rolnikom z Surrey w organizowaniu ekologicznej produkcji i budowaniu kanałów dla dystrybucji produktów ich pracy. Wkrótce trafił do miasta, do południowego Londynu, gdzie spotkał się z miejskimi farmerami. Mając zacięcie marketingowca, wprowadził londyńskie farmy do świadomości konsumentów jako społeczne i ekologiczne rozwiązanie na miarę naszych czasów. Za swoją działalność otrzymał w latach 2000-2001 tytuł „Londyńczyka roku" w dziedzinie środowiska i rewitalizacji. Nie dziwne, że zainteresowała się nim brytyjska telewizja publiczna. Wspólnie nagrali serię o farmach i ogrodnictwie miejskim.

Potem poszło jeszcze lepiej – w Stanach Zjednoczonych Ameryki zostały wyemitowane dwie serie programów z udziałem Jamesa. Stał się osobowością telewizyjną w Wielkiej Brytanii i USA. Do dziś prowadzi cykliczne programy w dwóch brytyjskich kanałach telewizyjnych.

Popularyzatorskie podejście do ogrodnictwa miejskiego godzi z pracą naukową i dydaktyczną. Prowadzi kurs projektowania ogrodów na Falmouth University i udziela się w ramach Eden Project w Kornwalii. W pracy ze słuchaczami odnosi sukcesy pedagogiczne.

Różni studenci Matta Jamesa trzykrotnie zdobywali tytuł Młodego Projektanta Roku, przyznawany przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze i również trzykrotnie tytuł Studenckiego Projektanta Ogrodniczego Roku. Mało tego! Matt James napisał pięć książek na temat ogrodnictwa i projektowania terenów zieleni i wielokrotnie publikował na łamach The Daily Telegraph, The Sunday Times, The Garden, Garden Design Journal... Czy jako nauczyciel jest tylko teoretykiem i wykładowcą? Skądże! James prowadzi własne studio projektowe z siedzibą w Kornwalii, a za swoje prace projektowe zdobywał nagrody w Wielkiej Brytanii i Kalifornii.

Można by w tym miejscu zapytać – skąd się biorą te wszystkie sukcesy? Albo – skąd w jednym człowieku tyle energii do działania? Ja nie wiem, nie spotkałem go jeszcze, by zagadnąć osobiście. Mam jednak pewne przypuszczenie: to filozofia życia i siła nawyku. Matt James z pewnością oddaje się swojej pasji bez ograniczeń i zahamowań, pogłębia wiedzę i dzieli się nią z innymi. No tak, ale skąd czerpie energię? Ha! No pewnie, że z natury. Czego i my możemy sobie życzyć. Zatem, byle do wiosny!

wfo