Dbaj o skrzydlatych przyjaciół

14 czolowkaPtaki raczej nie przepadają za zimą i temperaturami spadającymi poniżej zera. Głównie przez utrudniony dostęp do pożywienia. Zanim jednak ochoczo zaoferujemy im pomoc, musimy się zastanowić, czy aby na pewno im nie zaszkodzimy. Niewłaściwe dokarmianie może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Oto kilka wskazówek, jak mądrze dokarmiać ptaki w mieście.

Korzystaj z karmników

Do wykładania pokarmu wybierajmy suche miejsca. Świetnym rozwiązaniem są karmniki. Można kupić karmnik gotowy, bądź też zbudować samemu, co często daje większą satysfakcję. Funkcjonalny karmnik to taki, który zabezpiecza pokarm przed warunkami atmosferycznymi, czyli chroni go przed śniegiem oraz deszczem. Te dwa czynniki mają wpływ na psucie się pokarmu, dlatego warto zadbać o solidny daszek. Podstawa powinna być łatwa do czyszczenia z resztek pokarmu oraz ptasich odchodów. Taka higiena jest bardzo istotna w miejscach, w których gromadzi się wiele gatunków ptaków.

Chroń przed drapieżnikami

Miejsce nie może zostać wybrane przypadkowo. Karmnik powinien być umiejscowiony na wysokości minimum dwóch metrów, by ptaki nie stały się ofiarą kotów. Najlepiej powiesić lub postawić karmnik w zaroślach, w bliskości krzaków bądź też koron drzew, aby ptaki mogły się uchronić przed atakiem ptaków drapieżnych, np. krogulca, który często w pobliżu karmików poluje m in. na sikory, dzwońce czy kowaliki. Nie należy też wybierać oszklonych werand czy okien. Ptaki podczas odlatywania z karmnika, mogą wpaść na niewidoczną dla nich szybę.

Karm mądrze

Pokarm serwowany ptakom musi być jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia. Bardzo niebezpieczna jest sól, znajdująca się w pokarmie przetworzonym, zaburza ona gospodarkę wodno-elektrolitową. Pleśń znajdująca się w resztkach jedzenia jest dla ptaków trucizną. Pamiętajmy: karmniki nie mogą stać się naszymi koszami na odpady. W sklepach możemy zaopatrzyć się w gotowe mieszanki, mające w swoim składzie odpowiednio dobrane oleiste ziarna. Do popularnych składników należy słonecznik, konopie, siemię lniane, rzepak oraz proso. Aby nasz karmnik przyciągał różnorakie gatunki dzikich ptaków, powinien serwować możliwie urozmaicony pokarm. Sikory chętnie jedzą słonecznik. Wróble i mazurki proso i słonecznik łuskany. Dzwońce i zięby słonecznik oraz konopie, a trznadle najchętniej jedzą słonecznik, proso i owies nagi. Kaczki, łabędzie i inne ptaki wodne, chętnie jedzą ziarna zbóż, płatki owsiane i kasze. Dla kosów możemy wyłożyć rozdrobnione jabłka. Z pokarmów zwierzęcych idealnie nadaje się słonina, będąca przysmakiem dla sikor i dzięciołów.

Pamiętaj o wodzie

Pamiętajmy również o tym, że zima to okres utrudnionego dostępu do czystej wody pitnej. Starajmy się obok karmików, w miarę możliwości, ustawiać poidła i dbać, aby woda nie była zamarznięta.

wfo