Tajemnicze mikroskopy i ptasie pióra. Dzięki nowym publikacjom poznajemy przyrodę z Fundacją Park Śląski

OrnitologiczneW sierpniu, Fundacja Park Śląski, realizując projekt Akademii Bioróżnorodności, wydała dwie nowe broszury dla najmłodszych. Są poświęcone badaniom mikroskopowym i obserwacji ptaków.

Od 2015 roku parkowa fundacja przygotowuje własne albumy przyrodnicze. Broszury nie są więc pierwszym jej działaniem o charakterze wydawniczym. W 2016 roku pojawiły się pierwsze zeszyty tematycznie związane z zajęciami prowadzonymi w Akademii Bioróżnorodności. Był to „Atlas Młodego Dendrologa", zawierający główne gatunki drzew; „Atlas Małego Tropiciela", poświęcony recyklingowi zeszyt „ABC młodego ekologa"; „Atlas Parkowych Owadów", w którym przedstawiono nie tylko insekty parkowe, ale również te, które można zauważyć w mieście; „Mini Atlas Roślin Zielnych" oraz „Atlas Młodego Ornitologa". W przypadku ostatniej broszury, która cieszyła się dużym powodzeniem i której cały nakład skończył się w zeszłym roku, wznowiono wydanie.

Ornitologia w przystępnej formie

Nowy atlas ornitologiczny „Obserwujemy Ptaki w Parku Śląskim", różni się jednak znacznie od swojego poprzednika – jest nie tylko zbiorem najpopularniejszych w Polsce ptaków, ale również podręcznikiem, który uczy jak rozpoznawać ich pióra i głosy. W jednej małej książeczce znajdziemy kompleksowo zebraną wiedzę o ptakach, do tego podaną w bardzo przyjazny dla dzieci sposób. Autorka, Emilia Grzędzicka, ilustracje do broszury wykonała bowiem samodzielnie. Wszystkie okazy przedstawione są więc za pomocą rysunków a nie, jak w dotychczasowych publikacjach, fotografii.

Owoce doświadczenia

Drugi zeszyt „Z mikroskopem na Ty", zawiera opis i instrukcję obsługi mikroskopu, oraz przykładowe ćwiczenia. Sprawdzi się więc jako pomoc naukowa nie tylko podczas zajęć, ale i w domu.

– Naszym założeniem jest zachęcenie dzieci do aktywnego poznawania przyrody – podkreśla Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. Jak tłumaczy, książeczkę opracowała fundacyjna edukatorka, Magdalena Mucha. – Całość powstała na bazie doświadczenia pracy z dziećmi. Często, kiedy dzieci przychodzą do nas na zajęcia, okazuje się, że mają mikroskop w domu, ale nie wiedzą jak go użyć. Po spędzonej u nas godzinie, dziecko zna już podstawy, ale rodzice, bez instrukcji, nie potrafią mu pomóc. Dzięki książeczce i zamieszczonym w niej przykładowym zadaniom, mogą nauczyć się korzystać z mikroskopu w domu – dodaje.

Broszury przygotowywane są przez Fundację Park Śląski na podstawie materiałów z zajęć Akademii Bioróżnorodności i stanowią ich uzupełnienie. Są pomocą naukową, z której chętnie korzystają też nauczyciele odwiedzający Akademię. Zeszyty można zdobyć właśnie podczas prowadzonych przez fundację zajęć. Rozdawane są również przy okazji fundacyjnych wydarzeń plenerowych na terenie Parku Śląskiego.

Zeszyty o źródłach energii

Broszury nie są jedyną wydawniczą propozycją fundacji na ten rok. Obecnie skończyły się prace nad albumem przyrodniczym – „Drzewa Parku Śląskiego", a w planach są kolejne pozycje, m.in. zeszyty poświęcone odnawialnym źródłom energii. Działalność wydawniczą Fundacji dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

wfo