Ważne zapisy prawne. Nowy statut Funduszu

10 czolowkaZgodnie z nowelizacją Prawo Ochrony Środowiska, Sejmik Województwa Śląskiego przyjął nowy statut Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Sejmik Województwa Śląskiego, korzystając z przysługujących mu po nowelizacji praw, wyznaczył wiceprzewodniczącego nowej Rady Nadzorczej katowickiego WFOŚiGW. Został nim Bronisław Karasek. Czterech pozostałych członków RN wskaże wojewoda oraz minister środowiska.

Kluczowy zapis

Wedle samorządowców, właśnie ten zapis jest kluczowy i powoduje, że od teraz Fundusz nie będzie właściwie reprezentował interesów regionu. Marszałkowie wszystkich województw wcześniej chcieli rozmawiać na ten temat z głową państwa. Niestety, prezydent RP Andrzej Duda odmówił wzięcia udziału w tego typu konsultacjach.

W nowym statucie katowickiego Funduszu zdecydowano się na zapis o jednomyślności 5-osobowej Rady Nadzorczej, przy podejmowaniu decyzji. Mocno sprzeciwiali się temu wojewódzcy radni PiS. Zarząd Województwa nie uległ jednak ich presji i utrzymał ten zapis.

Niepokojące zmiany

Podczas debaty zwrócono uwagę, że zabranie kompetencji samorządom wojewódzkim, będzie łączyć się z ograniczeniem finansowania. Tak ma stać się po nowelizacji z kolei Prawa Wodnego, które wcześniej pozwalało na przekazywanie pieniędzy Funduszom, a teraz miałyby one trafiać do nowopowstałego podmiotu, jakim będzie spółka Skarbu Państwa Wody Polskie.

– To bardzo niepokojące, zwłaszcza w przypadku województwa śląskiego, gdzie tutejszy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki jest bodaj jednym z najefektywniejszych w całym kraju. Teraz, po uchwałodawczej inicjatywie Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie smogu, właśnie WFOŚiGW miał mieć wiodącą rolę w walce o nasze czyste powietrze. Po zmianie przepisów, już bardziej z perspektywy Warszawy, może okazać się to już nie aż takie pilne – komentuje marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

wfo