Fundacja Park Śląski z bogatą ofertą dla dorosłych miłośników przyrody. Bo o ochronie środowiska przy śpiewie ptaków i szumie drzew

To chybaPrzez kilka tygodni Akademia Klubu Myśli Ekologicznej w zgrabny sposób łączyła tematy ściśle powiązane z przyrodą z filozoficznym podejściem. Zajęciami, które w bardzo psychologiczny sposób ukazywały ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Fundacja Park Śląski, która była ich organizatorem, już teraz zaprasza na kolejne warsztaty. Eko-spotkania odbywają się w Rosarium przy okazji „Śniadania na trawie".

Podczas zajęć akademii, uczestnicy od marca realizowali autorski program. Odkrywali tajemnice życia, poznawali miejsce człowieka w biosferze, weryfikowali fakty i mity dotyczące zmian klimatycznych i uświadamiali sobie konsekwencje własnych wyborów dla środowiska i człowieka. Akademia Klubu Myśli Ekologicznej była realizowana przez Fundację Park Śląski dzięki wsparciu Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach. W każdych zajęciach brało udział ponad dwadzieścia osób.

Emocjonalne zaangażowanie

Uczestnicy zrealizowali autorski program. Jego autorami są doktor Ryszard Kulik oraz profesor Piotr Skubała. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu poznania tak wielu wartościowych osób. Cechuje je emocjonalne zaangażowanie w problemy związane z przyrodą. Te osoby mają również wiele ciekawego do powiedzenia – zaznacza profesor. – Widać, że przyroda jest dla nich wartością. Szukają też mobilizacji, wsparcia, pomysłów. Połączenie ekologii z filozofią i ujęciem psychologicznym, może nie jest chwytliwe dla szerokiego odbiorcy, ale dla wrażliwego i poszukującego, jest to oferta zdecydowanie satysfakcjonująca – uważa.

Porywające opowieści

Eko-spotkania w Parku Śląskim są odpowiedzią na często zgłaszane przez dorosłych gości parku postulaty, aby i do nich, nie tylko dla dzieci i młodzieży, adresować wydarzenia poszerzające wiedzę przyrodniczą i uwrażliwiające na otaczający nas świat. – To dwanaście tematycznych, otwartych seminariów ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodniczych – tłumaczy Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. Jak mówi, każde spotkanie składa się z zajęć w terenie i wykładu. Tematyka nawiązuje do kalendarza świąt przyrodniczych. – Nasze zajęcia odbywają się jako wydarzenie towarzyszące „Śniadaniom na trawie" i Świętu Kwiatów. O przyrodzie przecież najlepiej słucha się, siedząc na trawie, przy śpiewie ptaków i szumie drzew. Do ich prowadzenia zaprosiliśmy specjalistów, którzy nie tylko mają ogromną wiedzę, ale też talent do porywającego opowiadania – dodaje Poraj. Eko-spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Tematyka Eko-spotkań w Rosarium podczas „Śniadania na trawie"

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

– prof. dr hab. Adam Rostański,

3 czerwca, godz. 11-13.

Uroki Rosarium – mgr inż. Krystian

Golasz, 17 czerwca, godz. 11-13.

Sekretne życie drzew – prof. dr hab. Piotr Skubała, 1 lipca, godz. 11-13.

Tajniki fotografowania przyrody

– dr Barbara Bacler-Żbikowska, 29 lipca, godz. 11-13.

Lecznicze właściwości ziół – dr Barbara Bacler-Żbikowska, 19 sierpnia,

godz. 11-13.

Deficyt natury u dzieci i dorosłych

– dr Maja Głowacka, 19 sierpnia,

godz. 11-13.

Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem – o relacji człowiek-pies eksperci Fundacji Psi Wybieg,

2 września, godz. 11-13.

Behawioryzm zwierząt – eksperci

Fundacji Psi Wybieg, 2 września, godz. 11-13.

NikielMichał Nikiel z Dąbrowy Górniczej

Podobała mi się szczególnie teoretyczna otoczka tych zajęć. Uzyskaliśmy bowiem bardzo dużo aktualnych informacji na temat stanu naszego środowiska oraz otrzymaliśmy praktyczne wskazówki co do tego, jaki styl życia jest optymalny dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego Bardzo dużo się tutaj nauczyłem. Szczególnie interesujące były zajęcia, w trakcie których doświadczaliśmy praw, jakie rządzą tym światem. Odkryliśmy, że bardzo ważne jest współdziałanie oraz że świat łączy bardzo spójna siatka powiązań. To była niezwykle ważna wiedza, o którą trudno podczas wykładów typowo akademickich. Słyszałem, że kolejne ciekawe spotkania odbywają się podczas „Śniadania na trawie" w Rosarium. Również zamierzam się na nich pojawić.

MrukwaKrystian Mrukwa z Rudy Śląskiej

Nie opuściłem żadnego ze spotkań Akademii Klubu Myśli Ekologicznej. O wszystkich mogę się wypowiadać tylko w samych superlatywach. Zarówno profesor Skubała, jak i doktor Kulik, mają niesamowitą wiedzę. A ja chciałem ją odnowić i poszerzyć. Obaj prowadzący potrafią zbudować bardzo dobrą atmosferę. Po tych kilku godzinach zawsze wracałem do domu pełen energii i z poczuciem, że dobrze spożytkowałem spędzony na tych wykładach czas. Należę do Partii Zielonych i mam nadzieję, że te informacje pomogą mi również lepiej działać społecznie. Najbardziej utkwiły mi w pamięci zajęcia o szczęściu. Rozmawialiśmy o nim prawie dwie godziny, a na końcu konkluzja była taka, że człowiekowi do szczęścia nie potrzeba właściwie niczego, bo dobra materialne nie zawsze są jego wypadkową.

KurowskaMira Kurowska z Katowic

Taka forma zajęć jest niesłychanie potrzebna. Poza wiedzą, o którą trudno, nie będąc studentem biologii czy ekologii, bardzo cenne jest spotkanie ludzi, którzy myślą podobnie. Tzn. myślą o przyrodzie, o ochronie środowiska, o niekonsumpcyjnym podejściu do życia, o segregowaniu śmieci. O wszystkim, co wpływa na to, żeby nasza planeta żyła dalej. Cały cykl był bardzo dobrze pomyślany, bo jedne zajęcia były bardziej teoretyczne, a drugie bardziej praktyczne, obejmujące m.in. testy z psychologii. Mieszkam niedaleko parku i jestem jego stałym bywalcem. Wiem, że podobne warsztaty odbędą się podczas „Śniadania na trawie". Postaram się w nich uczestniczyć.

 

wfo