Poznajemy organizacje ekologiczne działające na terenie Parku Śląskiego. O przyrodę najlepiej pytać u „Źródła”

WP 20161028_12_20_26_ProLupa, lornetka i kompas, to podstawowy ekwipunek początkujących miłośników przyrody, którzy biorą udział w zajęciach i wycieczkach edukacyjnych, organizowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła". – Bardziej niż na przekazywanie wiedzy teoretycznej, stawiamy na kontakt z naturą – podkreśla Katarzyna Kępska, ze śląskiego oddziału tej organizacji.

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła" od ponad 20 lat zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą, globalną i obywatelską. Jego misją jest stałe zwiększanie stopnia świadomości ekologicznej społeczeństwa, poprzez aktywną edukację, realizowaną głównie w ramach warsztatów, szkoleń, wyjazdów terenowych, projektów informacyjnych.

– Nasze działania koncentrują się wokół tematyki małej ekologii, humanitarnej ochrony zwierząt, edukacji przyrodniczej. W zasięgu zainteresowań znajdują się treści z zakresu edukacji globalnej, regionalnej, etnograficznej, obywatelskiej i prozdrowotnej – tłumaczy Kępska. Edukatorzy ośrodka pracują głównie w oparciu o autorskie programy, opracowują własne materiały dydaktyczne. Oferta „Źródeł" obejmuje ponad 60 tytułów warsztatów dla dzieci i młodzieży, realizowanych zarówno w głównym ośrodku w Łodzi, ale też w szkołach, m.in. w Warszawie, na Śląsku i w Małopolsce oraz w terenie. W naszym regionie organizacja działa od 2013 roku.

Terenowa edukacja poprzez naukę i zabawę

Wśród najważniejszych działań organizacji jest przygotowanie m.in. „Bardzo Zielonych Szkół" dla dzieci i młodzieży z całej Polski. To 5-dniowe wycieczki z programem edukacji ekologicznej i przyrodniczej, prowadzone przez doświadczonych trenerów. W naszym regionie od dwóch lat realizowany jest projekt „Lekcje w naturze, czyli edukacja przyrodniczo-ekologiczna w terenie", który uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego celem jest upowszechnienie przyrodniczej edukacji terenowej, która łączy naukę z zabawą i przygodą.

– Nasze warsztaty obejmują integrację, ruch, badanie terenowe, pracę z przyrządami i pomocami przyrodniczymi – wylicza Kępska. – Wcześniej organizowaliśmy te zajęcia na terenie Podlesic w Zawierciu. W tym roku, poza wycieczkami przyrodniczymi w Podlesicach, prowadzimy warsztaty terenowe lokalnie, tj. w miejscowości, w której znajduje się dana szkoła. Dla mieszkańców Chorzowa i Katowic odbywają się one głównie w Parku Śląskim.

Zrozumienie przyrody przez zmysły

Trenerzy ośrodka stawiają przede wszystkim na kontakt z naturą. Jak podkreślają, jest niesamowicie istotny w rozwoju fizycznym, psychomotorycznym i psychologicznym człowieka.

– Bardziej niż wiedzę akademicką, akcentujemy zależności, jakie zachodzą w przyrodzie – podkreśla Kępska. – Konkretne informacje i treści przemycamy niejako przy okazji. Dla nas istotniejsza jest praca ze zmysłami, aby uczestnicy naszych zajęć mogli poczuć i dotknąć przyrody. Żeby mogli się z nią oswoić, a dzięki temu spróbowali ją zrozumieć – dodaje.

wfo