Jeże, żółwie i nowa miejscówka dla zakochanych

68446726 2655095821169704_7535295884884443136_oW Parku Śląskim pojawiły się żółwie, jeże i serce. W kolejce czekają zające. To nowe rzeźby kwiatowe oraz topiary. Pierwsze z nich można już oglądać w centralnej części Parku Śląskiego.

Nowe rzeźby kwiatowe są gabarytowo mniejsze od słonia czy wiewiórki, które pojawiły się kilka lat temu, ale mamy nadzieję, że dostarczą naszym gościom sporo radości – mówi Łukasz Drozd, starszy specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim. – Obsadzamy je w większości bylinami. Takie rośliny bywają bardziej narażone na przykład na podmuchy wiatru, jednak mamy nadzieję, że akurat te wieloletnie zagwarantują odpowiednią trwałość całej konstrukcji.

W przypadku gromadki jeży i żółwi, które można podziwiać na promenadzie generała Jerzego Ziętka, będą to rojniki. To roślina, która nie wymaga częstego podlewania i jest wdzięczna w pielęgnacji. To nie koniec nowych instalacji w parkowej przestrzeni, bo pomiędzy alejami Ziętka i Różaną stanęło duże serce, które od razu stało się hitem – szczególnie dla osób wykonujących selfie.

– Wierzymy, że to miejsce będzie teraz bardzo chętnie odwiedzane przez zakochanych. Świetnie nadaje się do robienia wspólnych zdjęć – zachęca Drozd. – Zostało obsadzone sezonowo, begonią stale kwitnącą o czerwonych kwiatach. Tylko roślina rabatowa jest w stanie dać taki kolor. Zimą konstrukcja zostanie podświetlona – wyjaśnia.

Nowością w przestrzeni parkowej staną się także topiary. To rośliny o kształcie ostatecznie uformowanym przez człowieka, hodowane w celach ozdobnych oraz do kształtowania architektury przestrzeni. Znane są od starożytności, spotykane w różnych formach i kształtach, od najprostszych aż po najbardziej wymyślne. Najczęściej wybiera się do tego rośliny zimozielone, by cieszyły oczy także podczas chłodnych pór roku. W taki sposób wykonane zostaną zające alei Różanej, nieopodal Rosarium. Będzie ich pięć i to zarówno siedzących, jak i w ruchu. Zostaną obsadzone krzewami trzmieliny, która idealnie nadaje się do formowania tego typu figur.

Dodajmy, że rośliny sezonowe na rzeźbach kwiatowych, tym się różnią od bylin, że wymagają większej pielęgnacji: niemal codziennego polewania i odchwaszczania. Byliny są mniej wymagające. Mimo, że tego typu aranżacje roślinne wymagają większego zaangażowania ogrodników, cieszą się ogromną sympatią parkowych gości.

wfo